Ataccama Corp.

mataccama-logo-web-1000px

Ataccama

S kým se potkáte

Co by vás mohlo zajímat

Čím se vaše firma primárně zabývá?

Ataccama je česko-kanadská softwarová firma, pohybující se na poli velkých dat a datového managementu. Ve zkratce pomáháme firmám spravovat jejich data. Naši zákaznici jsou z celého světa a většinou se jedná o významné společnosti jako například Raiffeisenbank, GE, Komerční banka, Vodafone,Telefonica a další. Přibližně 70% našich zákazníků tvoří Severoamerický trh.

Jak vám do toho zapadá UX a jak je ve firmě vnímáno?

UX/UI je pro nás aktuálně velkou prioritou, která má velkou podporu managementu. Našim cílem je kompletní integrace všech našich produktů. Jednou z prvních vlaštovek je Ataccama One Profiler – https://one.ataccama.com.

Jakou vizi – cíl má vaše UX oddělení?

Ataccama dodává produkty s komplexní funkcionalitou na front-end i back-end straně. V sektoru Big Data soupeříme s korporacemi jako IBM, Oracle, Informatica, aj. Tyto společnosti produkují nesmírně složité nástroje, které se těžkopádně používají. Naše společnost se snaží dokázat, že to jde dělat jinak, lépe – a to se zachováním robustní funkcionality. Všechno je to jenom o správném pochopení uživatelských potřeb a následnému převedení těchto potřeb do flow aplikace.

Co je pro vás v současnosti největší výzvou?

Současní uživatelé našich aplikací jsou hodně techničtí lidé, kteří jsou zvyklí pracovat se složitými aplikacemi a všeobecně jsou technicky zdatní. Chystáme ovšem velkou změnu ve flow používání našich aplikací a chceme docílit toho, aby naše aplikace byli schopni používat i business uživatelé, kteří mají podstatně menší technické znalosti. A to vše při zachování stávající funkcionality.

Kolik vás v UX je a jak jsou jednotliví členové zaměření?

S ohledem na náročné cíle je nás bohužel méně, než je potřeba. Role máme rozdělené pouze z pohledu seniority, jinak je rozdělení čistě na osobní domluvě v týmu, podle priorit a toho, čemu se chce kdo věnovat.

S kým konkrétně bych se ve vašem oddělení setkal a pracoval?

S product ownery budeš neustále řešit, jak vylepšit použitelnost aplikace a zakomponovat do ní novou funkcionalitu. Při práci ti budou pomáhat kolegové z design týmu, kteří ti pomohou vyřešit jednotlivé problémy a prodiskutovat vytvořené návrhy. Společně pak dotáhnete práci do takového stavu, kdy bude připravena na prezentaci product ownerům a následně i vývojářům, kteří na aplikaci budou pracovat.

Co je náplní práce lidí ve vašem týmu?

UX designer má za úkol realizovat nápady product ownera a UI designerů. Jakmile zjistíš, že daný nápad dává smysl a bude pro uživatele užitečný, tak ho rozpracuješ do detailu a představíš kolegům designerům, kteří budou mít za úkol tvou práci rozcupovat na milion kousků. Společnými iteracemi pak dojdete do stavu, že už designu nebude co vytknout a bude to připravené pro vývoj.

Co máte v plánu na nejbližší rok, abyste se vzdělávali a rozvíjeli své dovednosti a znalosti?

Máme k dispozici knihovnu, kde si dle dohodnutého rozpočtu dokupujeme knihy dle potřeby. Totéž platí pro naši účast na konferencích. Hodně praktikujeme learning-by-doing, kdy se snažíme vytvořit co nejvíce variant možného řešení daného problému a následně v týmu prodiskutovat všechny výhody a nevýhody jednotlivých řešení. Našim hlavním cílem je zaměřit se na kulturu uvnitř týmu a sdílení znalostí mezi jednotlivými členy.

Je to pro vás priorita, případně jak moc je důležitá?

Snažíme se dávat prostor i juniornějším designerům, a proto je pro nás osobní rozvoj nesmírně důležitý. Designery si vychováváme přímo in-house a snažíme se je dostat do pozice, kdy budou sami schopní řešit složité problémy.

Hledáte teď aktuálně někoho do svého týmu a koho?

Lidí hledáme řadu a to napříč všemi týmy. Máme zájem o chytré lidi, kteří se zajímají o data a nebojí se velkých výzev. Konkrétně do design týmu momentálně hledáme UX designera, který navrhne strukturu aplikace a také UI designera, který tomu dodá hezký interface.

Na koho se mám obrátit, pokud bych měl zájem o práci u vás?

Poslat svou žádost můžeš přes https://jobs.ataccama.com. Pak budeš v kontaktu s Davidem Kolínkem za UX/UI design a nebo Evou Horkou, která má na starosti hledání nových talentů.

Je ještě něco, co zde nepadlo a je dobré to zmínit?

Ataccama svým klientům dodává komplexní pracovní nástroj, který jim pomáhá řešit reálné problémy. Rozhodně se u nás designeři nezabývají tím, že by A/B testovali, které tlačítko má na homepage větší click-through rate. Místo toho se snaží přijít na způsob, jak umožnit business uživatelům vytvářet složitá validační pravidla, která jim umožní kontrolovat kvalitu firemních dat.

Zpět na úvodní stránku