Přečti si Blog

Program konference UX z praxe - případové studie

UXZ Newsletter #1 - Zajímavosti a tipy ze světa UX

napsal Jan HlaváčKonference UXZ | 6. 2. 2020

Náš první newsletter, kde s vámi chceme každý měsíc sdílet zajímavosti, na které v průběhu měsíce narazíme.

Poznámky z mentoringu - 1. prosazení výzkumu a výzkum na dálku pro USA uživatele

napsal Jan HlaváčKonference UXZ | 20. 12. 2018

V rámci nabídky mentoringu v UX, kde chceme zde na webu udělat katalog mentorů, budeme i článcích zveřejňovat poznámky z různých sezení od různých mentorů, pokud budou přínosné i obecně pro další lidi.

Na úvod jen uvedu, že se jednalo o firmu, která tady v ČR navrhuje produkty, jejich zákazníci jsou většinou v USA. S UX designérem prakticky začínají a má zde na starost také UI. Firma je poměrně malá. To jen, pokud by někdo hledal větší souvislosti, jinak typy zde uvedené se mohou hodit komukoliv, a proto je zveřejňuji.

Jak začít v UX - 9. díl Petr Augustin

napsal Petr AugustinKentico Software | 18. 12. 2018

Kdy jsi se k UX dostal a za jakých okolností? Bude to znít asi divně, ale UI a jeho použitelnost mě fascinovaly už od mala – v počítačových hrách. Strašně se mi líbily různé interface v RPG, strategiích nebo adventurách a párkrát jsem se pokusil nějaké nadesignovat líp. Vystudoval jsem pak vizuální komunikaci (v současnosti se jmenuje digitální design) na Univerzitě Tomáše Bati, kde má průmyslový design a ergonomie velkou tradici. Bylo to super. Vždycky jsem chtěl dělat digitální produkty a v prvním roce na výšce zrovna vyšel iPad. Pamatuju si, že jsem si tehdy říkal: “Wow, takové aplikace chci dělat”. Podařilo se mi to za 4 roky.

Jak začít v UX - 8. díl Michal Maňák

napsal Michal MaňákCimpress | 1. 12. 2018

Kdy jsi se k UX dostal a za jakých okolností? O použitelnost a UX jsem začal zajímat v době, kdy jsem při studiu na VŠ pracoval jako programátor aplikace pro online vzdělávání seniorů v rámci Univerzity třetího věku. Tehdy jsem od kolegů často slyšel, že studující senioři dostávají školení, jak aplikaci používat a že jim s tím musí lektoři pomáhat. Dost mě to překvapilo a začal jsem tedy přemýšlet nad tím, jak aplikaci udělat jednodušší. Ptal jsem se na zpětnou vazbu a hledal jsem způsob, jak se našich studentů zeptat přímo (například jsme plánovali, že bychom se do školicích středisek, kdo výuka probíhala, jeli podívat přímo). To bylo někdy v roce 2010/2011.

Jak začít v UX - 7. díl Jan Tomáš

napsal Jan TomášCIRCUS DESIGN | 21. 11. 2018

Kdy jsi se k UX dostal a za jakých okolností? K UX jsem se dostal tak, že jsem chodil na vysokou školu. Na ČVUT jsem poprvé dělal prototyp, viděl testovací laboratoř, potkal Kubu France a byl na UX Monday. Nebyl jsem otrávený z toho jaké aplikace a weby vznikají, ale nadšený z toho, jaké by mohly vznikat. Proto jsem se začal věnovat UX.

Jak začít v UX - 6. díl Michal Damborský

napsal Michal Damborský – | 15. 11. 2018

Kdy jsi se k UX dostal a za jakých okolností? Když pominu pionýrské bastlení webových stránek na střední škole, tak asi v roce 2001, kdy jsem začal pracovat jako programátor interních aplikací v jedné pojišťovně. Vyvíjeli jsem hodně interních aplikací, pro stovky uživatelů a protože jsme o UX neslyšeli, aplikace jsme i sami navrhovali. Po nějaké době mě začal frustrovat vývoj aplikací, které stojí spoustu práce vývojářů a analytiků, ale přes veškeré snahy je zadavatelé nechtěli používat. Někdy v roce 2012 jsem si řekl, že vyměním kariéru front-end vývojáře za kariéru UX designera a nastoupil do digitální agentury.

Jak začít v UX - 5. díl Drahomír Hájek

napsal Drahomír HájekSmartlook | 23. 10. 2018

Byl jsem v internetové agentuře jako jediný grafik. Po čase jsem si nebyl jistý, jak vlastně uživatelé používají moje návrhy, jestli se v nich vyznají. V té době se u nás trochu obměnily pozice a já s radostí přijal i pozici UX pracanta. V té době to bylo zatím jenom na úrovni wireframů.

Jak začít v UX - 4. díl Jan Stawarczyk

napsal Jan StawarczykSiemens PLM Software | 24. 9. 2018

Jsem jeden z těch vizuálních designérů, které už nebavilo jen posouvat pixely. Ve zkratce jsem byl doporučený přes známého, což považuji stále za skvělý zdroj kvalitních lidí. Mám pocit, že situace, kdy firmy hledají člověka do 30ti let s 20ti letou praxí jsou už spíše výjimkou. Už i velcí hráči si uvědomili, že vzdělání není vše a upouštějí od přehnaných požadavků.

Role lidí v UX (Jak najít UXáka - 2. díl)

napsal Jan HlaváčUNIHUNT | 19. 9. 2018

Pozice v rámci UX oboru není (nepřekvapivě) až tak lehké popsat i pro lidi z oboru, protože se vše okolo UX stále dost vyvíjí a nejsou zde přesné hranice. Máme tady starší a obecný pojem UXák, který se vztahuje na někoho, kdo dělá v UX a je jedno v jakém směru se rozvíjí. To se většinou v inzerátech nepoužívá a lidi v UX se tak často sami označují. Dříve to bylo jediné označení. Jak se počet lidí v UX zvětšuje, začínají se specializovat a firmy s většími týmy hledají už lidi s konkrétní specializací a tak se rozvíjejí a objevují nové role.

Jak začít v UX - 3. díl Zdeněk Zenger

napsal Zdeněk Zenger – | 11. 9. 2018

Moje první, i když nepracovní, zkušenost s User Experience pochází již z dětství.V tu dobu zažívaly “boom” počítačové hry, tehdy jsme s kamarády hodně hrávali strategie. Pamatuji si, jak mne hodně štvalo, že v nějaké strategii nelze vybírat více jednotek najednou. Byl to doslova závod v klikání – klávesové zkratky moc nepomáhaly a kvalita hardwaru myši také zrovna netolerovala naše souboje.

Z pracovního/kariérního pohledu asi vše začalo na střední škole. Z nějakého mne nevysvětlitelného důvodu jsem si vybral jako závěrečnou práci programování hudebního přehrávače. Tehdy jsem si při návrhu UI začal pokládat otázky jako proč bývá rozvržení takové jaké je, nebo proč pro mne celkem logické věci nejsou tak zřejmé ostatním.

Jak začít v UX - 2. díl Jakub Rokyta

napsal Jakub RokytaInvia.cz, a.s. | 4. 9. 2018

K UX jsem se dostal během druhého ročníku Otevřené informatiky (OI) na ČVUT FEL. Zhruba touto dobou jsem se začal oproti ostatním spolužákům profilovat trošku jiným směrem, než zakladatelé OI původně zamýšleli. Namísto pokročilých optimalizací a kombinatoriky, strojového učení nebo prohlubování znalostí jako programátor jsem se zajímal o návrh a psychologii uživatelského rozhraní, uživatelské testování a interakční design.

Jak začít v UX - 1. díl Petr Kovář

napsal Petr Kovářrififi.cz | 31. 8. 2018

Když jsem před více než 20 lety začínal s webovým designem, tak bylo ideálem zastávat všechny profese, počínaje od programátora, přes grafika nebo až po copywritera, nejlepe v jedné osobě. Internetem od té doby ale proteklo už hodně bitů a rozsah oboru digitálního designu narostl do nevídané šíře. Současná doba si proto žádá specializaci. Odjakživa mě více zajímalo, jak uživatelé budou daný produkt používat než čistě jeho technická stránka. Volba profese UX designera byla proto logickým vyústěním tohoto procesu, ke kterému jsem vždycky nějak podvědomě směřoval.

Jak napsat inzerát na UX pozici (Jak najít UXáka - 1. díl)

napsal Jan HlaváčUNIHUNT | 30. 8. 2018

Touto sérií článků bych chtěl pomoci všem lidem, kteří budou spát inzeráty na jakékoliv pozice v UX. Víme velice dobře, že málo kdo oboru UX rozumí, pokud v něm přímo nedělá, což je způsobeno jeho teprve nedávným vznikem tady u nás v ČR.