Přečti si Blog

Jak začít v UX - 4. díl Jan Stawarczyk

napsal Jan StawarczykSiemens PLM Software | 24. 9. 2018

Jsem jeden z těch vizuálních designérů, které už nebavilo jen posouvat pixely. Ve zkratce jsem byl doporučený přes známého, což považuji stále za skvělý zdroj kvalitních lidí. Mám pocit, že situace, kdy firmy hledají člověka do 30ti let s 20ti letou praxí jsou už spíše výjimkou. Už i velcí hráči si uvědomili, že vzdělání není vše a upouštějí od přehnaných požadavků.

Role lidí v UX (Jak najít UXáka - 2. díl)

napsal Jan HlaváčUNIHUNT | 19. 9. 2018

Pozice v rámci UX oboru není (nepřekvapivě) až tak lehké popsat i pro lidi z oboru, protože se vše okolo UX stále dost vyvíjí a nejsou zde přesné hranice. Máme tady starší a obecný pojem UXák, který se vztahuje na někoho, kdo dělá v UX a je jedno v jakém směru se rozvíjí. To se většinou v inzerátech nepoužívá a lidi v UX se tak často sami označují. Dříve to bylo jediné označení. Jak se počet lidí v UX zvětšuje, začínají se specializovat a firmy s většími týmy hledají už lidi s konkrétní specializací a tak se rozvíjejí a objevují nové role.

Jak začít v UX - 3. díl Zdeněk Zenger

napsal Zdeněk Zenger – | 11. 9. 2018

Moje první, i když nepracovní, zkušenost s User Experience pochází již z dětství.V tu dobu zažívaly “boom” počítačové hry, tehdy jsme s kamarády hodně hrávali strategie. Pamatuji si, jak mne hodně štvalo, že v nějaké strategii nelze vybírat více jednotek najednou. Byl to doslova závod v klikání – klávesové zkratky moc nepomáhaly a kvalita hardwaru myši také zrovna netolerovala naše souboje.

Z pracovního/kariérního pohledu asi vše začalo na střední škole. Z nějakého mne nevysvětlitelného důvodu jsem si vybral jako závěrečnou práci programování hudebního přehrávače. Tehdy jsem si při návrhu UI začal pokládat otázky jako proč bývá rozvržení takové jaké je, nebo proč pro mne celkem logické věci nejsou tak zřejmé ostatním.

Jak začít v UX - 2. díl Jakub Rokyta

napsal Jakub RokytaInvia.cz, a.s. | 4. 9. 2018

K UX jsem se dostal během druhého ročníku Otevřené informatiky (OI) na ČVUT FEL. Zhruba touto dobou jsem se začal oproti ostatním spolužákům profilovat trošku jiným směrem, než zakladatelé OI původně zamýšleli. Namísto pokročilých optimalizací a kombinatoriky, strojového učení nebo prohlubování znalostí jako programátor jsem se zajímal o návrh a psychologii uživatelského rozhraní, uživatelské testování a interakční design.

Jak začít v UX - 1. díl Petr Kovář

napsal Petr Kovářrififi.cz | 31. 8. 2018

Když jsem před více než 20 lety začínal s webovým designem, tak bylo ideálem zastávat všechny profese, počínaje od programátora, přes grafika nebo až po copywritera, nejlepe v jedné osobě. Internetem od té doby ale proteklo už hodně bitů a rozsah oboru digitálního designu narostl do nevídané šíře. Současná doba si proto žádá specializaci. Odjakživa mě více zajímalo, jak uživatelé budou daný produkt používat než čistě jeho technická stránka. Volba profese UX designera byla proto logickým vyústěním tohoto procesu, ke kterému jsem vždycky nějak podvědomě směřoval.

Jak napsat inzerát na UX pozici (Jak najít UXáka - 1. díl)

napsal Jan HlaváčUNIHUNT | 30. 8. 2018

Touto sérií článků bych chtěl pomoci všem lidem, kteří budou spát inzeráty na jakékoliv pozice v UX. Víme velice dobře, že málo kdo oboru UX rozumí, pokud v něm přímo nedělá, což je způsobeno jeho teprve nedávným vznikem tady u nás v ČR.