Jak začít v UX - 1. díl Petr Kovář

napsal Petr Kovářrififi.cz

31. 8. 2018

Kdy jsi se k UX dostal a za jakých okolností?

Když jsem před více než 20 lety začínal s webovým designem, tak bylo ideálem zastávat všechny profese, počínaje od programátora, přes grafika nebo až po copywritera, nejlepe v jedné osobě. Internetem od té doby ale proteklo už hodně bitů a rozsah oboru digitálního designu narostl do nevídané šíře. Současná doba si proto žádá specializaci. Odjakživa mě více zajímalo, jak uživatelé budou daný produkt používat než čistě jeho technická stránka. Volba profese UX designera byla proto logickým vyústěním tohoto procesu, ke kterému jsem vždycky nějak podvědomě směřoval. 

A celkově se mu tedy věnuješ už jak dlouho?

Návrhu digitálních produktů a webdesignu se věnuji již více než 20 let. Z toho konkrétně UX designem se intenzivně zabývám přibližně asi 5 až 6 let.

Hodně lidí se teď ptá, jak s UX začít. Že na otevřené pozice chtějí jen lidi se zkušenostmi. Zkus prosím popsat, jak jsi začínal ty. Jak si získal první zkušenosti a první práci?

Protože jsem začínal s designem digitálních produktů již před mnoha lety, kdy byl ještě UX obor v plenkách, tak k zavádění UX procesů docházelo většinou jaksi živelně a zkušenosti jsem často nabíral za pochodu a to občas i metodou pokus-omyl. 

Kdybys teď naopak v UX začínal a měl bys sis vytvořit plán na jeden rok, jak se v UX prosadit. Co bys za ten rok udělal?

Vybudovat si síť kontaktů v rámci UX komunity. Navštěvovat odborné konference. Psát odborný blog. Vytvořit si online portfolio s případovými studiemi. Jestliže bych neměl k dispozici dostatek reálných projektů, které bych mohl umístit do portfolia, tak bych jej doplnil i fiktivními studiemi, na kterých bych demonstroval, co už znám a co už dovedu.

Specializuješ se už v rámci UX na něco konkrétního nebo to plánuješ?

Zajímám se hlavně o interakční design, informační architekturu nebo vizuální design. Oblastí uživatelského výzkumu, rozhovory nebo dotazníkovými šetřeními se zabývám v menší míře.

Jaké tři stručné rady bys dal začínajícím lidem v UX?

  1. Učit se, hodně číst a vzdělávat se. Rozšiřujte si obzory v mnoha směrech, protože UX obor je široký a skládá se z mnoha disciplín. Čím větší všeobecný přehled budete mít, tím lépe pro vás a pro uživatele, pro které daný produkt navrhujete.
  2. Nepodceňujte networking v rámci UX komunity. Kontakty na správné lidi vám ve vaší kariéře mohou velmi pomoci.
  3. UX se může věnovat v podstatě z fleku každý, neboť vstupní bariéry jsou takřka nulové. Nepotřebujete k němu žádné dlouholeté studium nebo náročné zkoušky. Na místě je proto pokora a netvářit se hned jako mistr světa amoleta, který klienta utáhne na pseudo odborné povídání, ale výsledkem pak bývají mnohdy nefunkční projekty, které stojí spoustu času a nemalé finanční částky.

Zajímá vás něco dalšího?

Pokud byste se Petra chtěli zeptat na něco dalšího, klidně nám své dotazy napište na e-mail info@unihunt.cz.
Stejně tak nám napište, pokud jste seniornější UXák a máte zájem ostatním tímto způsobem říct něco o svých zkušenostech ze svých začátků.

Další díly tohoto seriálu článků:

 

Program konference UX z praxe - případové studie