Jak začít v UX - 2. díl Jakub Rokyta

napsal Jakub RokytaInvia.cz, a.s.

4. 9. 2018

Kdy jsi se k UX dostal a za jakých okolností?

K UX jsem se dostal během druhého ročníku Otevřené informatiky (OI) na ČVUT FEL. Zhruba touto dobou jsem se začal oproti ostatním spolužákům profilovat trošku jiným směrem, než zakladatelé OI původně zamýšleli. Namísto pokročilých optimalizací a kombinatoriky, strojového učení nebo prohlubování znalostí jako programátor jsem se zajímal o návrh a psychologii uživatelského rozhraní, uživatelské testování a interakční design.

Zásadním posunem a zlomem byla chvíle, kdy jsem začal řešit bakalářskou práci a téma, kterému se budu věnovat. Věděl jsem, že chci, aby se to nějakým způsobem dotýkalo UX, ale neměl jsem konkrétní představu. Tu mi pomohl konkretizovat můj tehdejší cvičitel kurzu „Psychologie uživatelského rozhraní” Jakub Franc, který v té době pracoval jako Senior User Researcher v AVG Technologies. Slovo dalo slovo, naše představy se protnuly a já během jediného dne získal nejen několik mentorů z AVG, ale i internship přímo v AVG. To byl zlomový bod a já se během následujících dvou let naučil od expertů v oboru to, co by mi samotnému trvalo mnohonásobně déle s nejistým výsledkem.

A celkově se mu tedy věnuješ už jak dlouho?

Zhruba posledních 9 let.

Hodně lidí se teď ptá, jak s UX začít. Že na otevřené pozice chtějí jen lidi se zkušenostmi. Zkus prosím popsat, jak jsi začínal ty. Jak si získal první zkušenosti a první práci?

Jak jsem zmínil výše, zásadním bodem zlomu pro mě byl internship v AVG. Tou dobou jsem měl minimální zkušenosti a většina z nich byla ještě v teoretické rovině. Věděl jsem ale, že UX je obor, kterému se chci věnovat, že jsem se v něm našel. To je něco, co dokáže seniornější člověk relativně snadno a rychle odhalit a v kombinaci s určitým (byť minimálním) základem je to nejlepší kombinace, jak uslyšet „vidím v tobě potenciál a mám chuť se ti věnovat.”

Pokud se budeme bavit o první, neinternship pozici, tak to byla pozice UX designéra v Tipsportu. Můj tehdejší manager mě tentokrát oslovil na LinkedInu s vizí, jakého člověka by potřeboval do týmu. Naše očekávání a vize se jednoho odpoledne nad kávou potkaly, a tak jsme si plácli. Byl jsem tehdy v Tipsportu pionýrem a z osamocené pozice se mi postupem času podařilo zasadit UX tým a jeho procesy do středobodu fungování firmy, kde funguje dodnes.

Jaké podle tebe byly dva nejdůležitější (nebo nejpřínosnější) okamžiky ve tvé kariéře v UX oboru?

Nechci znít jako ohraná deska, ale tou první je rozhodně zmíněný internship. Učil jsem se od seniorního týmu výzkumníků, interakčních designerů a vizual designerů několik let, v rámci placeného internshipu (který byl nastaven tak, že byl slučitelný se školou) a úspěšně tak vypracoval diplomovou práci, díky které jsem zdárně ukončil studium. Lepší startovní balíček jsem si nemohl přát.

Jako druhý zlomový okamžik bych označil chvíli, kdy jsem po několika letech dostal na starosti juniorní UXáky, které jsem měl za úkol mentorovat a profesně rozvíjet. S tím přišel i moment, kdy jsem dostal na starosti fungování celého UX týmu, jeho skladbu a relevantní procesy ve firmě. Přibližně tou dobou jsem začal i externě školit a přednášet o UX, což tento milník ještě umocnilo.

Kdybys teď naopak v UX začínal a měl bys sis vytvořit plán na jeden rok, jak se v UX prosadit. Co bys za ten rok udělal?

Dobrá otázka, odpověď ale záleží na několika faktorech a situaci, v jaké bych byl. Za rok si ale osobně nemyslím, že je možné se zásadně prosadit, ale maximálně vykročit správným směrem a otevřít si správné dveře.

Obecně bych věnoval svůj čas online kurzům a školením, navazoval kontakty s UX komunitou, navštěvoval odborné konference a četl knihy. Snažil bych se dostat do situace, kdy bych se mohl dlouhodobě učit a spolupracovat se zkušenějšími – ať už by to byla neplacená stáž či ultra juniorní pozice. Knihy a odborná literatura jsou báječná a dostupná věc, ale praxi ve fungujícím týmu na reálných projektech, s reálnými problémy a omezeními, se nic nevyrovná.

Portfolio bych měl v této fázi minimální, proto bych jej doplnil o vlastní fiktivní studie a řešení.

Specializuješ se už v rámci UX na něco konkrétního nebo to plánuješ?

Posledních několik let mám starosti týmy UX designerů a pomalu, ale jistě se přesouvám z exekuční roviny do manažerské a strategické. To je role, ve které stále cítím rezervy a prostor pro zlepšení, na čemž soustavně pracuji. Naštěstí mám ale kolem sebe v těchto disciplínách zkušenější kolegy, takže se mám od koho učit a posouvat se dál.

Jaké tři stručné rady bys dal začínajícím lidem v UX?

Čtěte knihy, navazujte kontakty v rámci UX komunity a co nejdříve naskočte do praxe.

Prostor pro tebe, pokud bys chtěl říct ještě něco dalšího:

Pokud vás začátky UX kariéry a spousta zavřených dveří neodradí, budete odměněni zábavnou, různorodou a kreativní profesí, která má dramatický dopad.

Držím palce!

Zajímá vás něco dalšího?

Pokud byste se Jakuba chtěli zeptat na něco dalšího, klidně nám své dotazy napište na e-mail info@unihunt.cz.
Stejně tak nám napište, pokud jste seniornější UXák a máte zájem ostatním tímto způsobem říct něco o svých zkušenostech ze svých začátků.

Další díly tohoto seriálu článků:

Program konference UX z praxe - případové studie