Jak začít v UX - 3. díl Zdeněk Zenger

napsal Zdeněk Zenger

11. 9. 2018

Kdy jsi se k UX dostal a za jakých okolností?

Moje první, i když nepracovní, zkušenost s User Experience pochází již z dětství. V tu dobu zažívaly “boom” počítačové hry, tehdy jsme s kamarády hodně hrávali strategie. Pamatuji si, jak mne hodně štvalo, že v nějaké strategii nelze vybírat více jednotek najednou. Byl to doslova závod v klikání – klávesové zkratky moc nepomáhaly a kvalita hardwaru myši také zrovna netolerovala naše souboje.

Z pracovního/kariérního pohledu asi vše začalo na střední škole. Z nějakého mne nevysvětlitelného důvodu jsem si vybral jako závěrečnou práci programování hudebního přehrávače. Tehdy jsem si při návrhu UI začal pokládat otázky jako proč bývá rozvržení takové jaké je, nebo proč pro mne celkem logické věci nejsou tak zřejmé ostatním.

A celkově se mu tedy věnuješ už jak dlouho?

Z CV a dostupných zdrojů je to skoro 9 let. Pro mne osobně je to zhruba 5-6 let, kdy jsem se naplno do UX ponořil a věnoval se více user-centric designu, výzkumu a validaci. Tím neříkám, že předtím tomu tak nebylo, ale v porovnáním s tím, jak při návrhu funguji dnes, jsem to dost flákal J.

Hodně lidí se teď ptá, jak s UX začít. Že na otevřené pozice chtějí jen lidi se zkušenostmi. Zkus prosím popsat, jak jsi začínal ty. Jak si získal první zkušenosti a první práci?

Asi bych to neviděl tak černě. Velmi podobná situace panuje i v jiných oborech. Ani já jsem před lety nebyl výjimkou, když jsem hledal svoji první práci jako IT administrátor / technik. Přestože jsem měl celkem bohaté zkušenosti s tímto oborem - od 15 let jsem měl stálé a dlouhodobé brigády v oboru, známým a kamarádům jsem konzultoval a servisoval jejich stroje, atp.. Neuspěl jsem právě z důvodu malých zkušeností a jiní uspěli, přestože je neměli takřka vůbec. V mém případě jsem nakonec začínal jako asistent v jedné tehdy celkem populární společnosti, po zhruba ¾ roce jsem pak dostal k project managementu a návrhu webů. Pak už to šlo všechno nějak ráz naráz J.

Za sebe mohu říci, že pokud se chceš UX věnovat, vytrvej. Když tě odmítnou dveřmi, zkus přijít oknem. To samozřejmě nemyslím doslova. Pokud jsi ale neuspěl/a přes klasickou cestu zaslání CV a pohovor s HR, můžeš třeba zkusit vypracovat ukázkovou analýzu & návrh řešení pro vysněného zaměstnavatele a poslat mu jej. Kontakty se dají celkem dobře dohledat přes LinkedIn nebo web firmy.

Další možnost je zpracovat si do portfolia nějaký vlastní projekt. Pamatuji si, že se mne často na pohovorech ptali na vlastní projekty. Hodí se to, už jen z toho důvodu, že potenciální zaměstnavatel vidí a porovnává projekty. Osobní projekt, který je více dle tvých představ – jak by si UX chtěl/a dělat a jak přemýšlíš. Naproti tomu pak řešení ostatních projektů‚ “těch za peníze”.

Když neuspěješ, ptej se po zpětné vazbě. Třeba to není o portfoliu, ale možná jsi slabší v nějaké disciplíně. Chtěj znát podrobnosti a ne jen obecné fráze typu “našli jsme pro naši pozici vhodnějšího kandidáta”. Možná i zjistíš, že by to stejně nefungovalo a že bys v takové firmě být dlouho nemohl/a J.

Jaké podle tebe byly dva nejdůležitější (nebo nejpřínosnější) okamžiky ve tvé kariéře v UX oboru?

To je na nějaké delší posezení. J Těch okamžiků bylo, je a věřím, že i v budoucnu bude mnoho. Od mých počátků na pozici projekťáka, získání zaměstnání jako UX(ák), úspěšného absolvování online kurzů a certifikací, veřejné přednášení například na téma designování pro HbbTV v Berlíně, anebo zkušeností s přípravou mého prvního školení. V neposlední řadě také mentoring a profesní rozvoj druhých, který pro mne osobně bývá často hodně inspirativní.

Kdybys teď naopak v UX začínal a měl bys sis vytvořit plán na jeden rok, jak se v UX prosadit. Co bys za ten rok udělal?

Nebál bych se experimentovat. Zjistil bych si, co vlastně UX a podobné magické zkratky znamenají a co to obnáší. Udělal bych si seznam aktivit / oborů / disciplín a vytvořil plán založený na vzdělávání (absolvování kurzů, školení, čtení knih, blogů, sledování videí, poslouchání podcastů, apod.) a praxi. Například, když jsem začínal jako projekťák, řešil jsem podobně A/B testování jedné landing page, kterou jsem navrhoval. Navrhoval jsem tehdy nejenom řešení, ale i způsob testování. Nikdo s tím tehdy neměl tolik zkušeností (CRO v zásadě neznámý pojem), tak jsem tomu věnoval nějaký ten večer a první A/B test byl na světě.

Určitě bych doporučil navázat kontakty s UX komunitou. Popravdě jsem moc nebyl na českých akcích či českých komunitách. Mně osobně nejvíce pomohla komunita kolem interaction-design.org, různé zahraniční skupiny na Facebooku / LinkedInu či Slacku.

Specializuješ se už v rámci UX na něco konkrétního nebo to plánuješ?

I když mne designování a tvoření obecně velmi baví, vzhledem k mému záběru asi nelze říci, že se specializuji jen na jednu věc. Je pravda, že kdybych se v minulosti zaměřil jen na určité aktivity, asi bych měl o dost víc volného času. Na druhou stranu mi ale můj širší záběr dost pomohl v jiných rolích, jako byl například product manager.

Aktuálně mám jako jeden z cílů postupný přesun čistě z exekutivy „tam nahoru“ – do manažerské a strategické role. V minulosti jsem si toto již vyzkoušel na menších projektech a vím, že zde mám nějaké rezervy a prostor pro zlepšení, což je pro mne skvělá motivace dále se rozvíjet.

Jaké tři stručné rady bys dal začínajícím lidem v UX?

  1. Neboj se nového a buď zvídavý.
  2. Navazuj kontakty, inspiruj sebe i jiné, setkávej se a vyměňuj zkušenosti.
  3. Experimentuj aneb zkoušej a pouč se z chyb. Po každém projektu si udělej takovou malou retrospektivu, ať víš, co zlepšit, co nedělat vůbec, a naopak co nového si k tomu co děláš přibrat.

Prostor pro tebe, pokud bys chtěl říct ještě něco dalšího:

Nezapomeň se rozvíjet. Stejně jako rozvíjíš a inovuješ projekty, měl bys rozvíjet i sebe a své postupy. Jsi vlastně takovým UXákem vlastní kariéry.

Pokud bys potřeboval poradit, vyměnit nějakou tu zkušenost nebo zkrátka jen pozdravit, klidně mi napiš. Najdeš mne třeba na LinkedInu.

Hodně štěstí J

Zajímá vás něco dalšího?

Pokud byste se Zdeňka chtěli zeptat na něco dalšího, klidně nám své dotazy napište na e-mail info@unihunt.cz.
Stejně tak nám napište, pokud jste seniornější UXák a máte zájem ostatním tímto způsobem říct něco o svých zkušenostech ze svých začátků.

Další díly tohoto seriálu článků:

Program konference UX z praxe - případové studie