Jak začít v UX - 4. díl Jan Stawarczyk

napsal Jan StawarczykSiemens PLM Software

24. 9. 2018

Kdy jsi se k UX dostal a za jakých okolností?

Jsem jeden z těch vizuálních designérů, které už nebavilo jen posouvat pixely. Detailněji jsem se na tuhle otázku jsem se před pár lety rozepsal zde.

A celkově se mu tedy věnuješ už jak dlouho?

Přes 10 let.

Hodně lidí se teď ptá, jak s UX začít. Že na otevřené pozice chtějí jen lidi se zkušenostmi. Zkus prosím popsat, jak jsi začínal ty. Jak si získal první zkušenosti a první práci?
Viz první otázka. Ve zkratce jsem byl doporučený přes známého, což považuji stále za skvělý zdroj kvalitních lidí. Mám pocit, že situace, kdy firmy hledají člověka do 30ti let s 20ti letou praxí jsou už spíše výjimkou. Už i velcí hráči si uvědomili, že vzdělání není vše a upouštějí od přehnaných požadavků.

V ČR za poslední roky UX dost vyzrálo a ve větších týmech, už jsou místa i pro lidi, kteří do tohoto oboru teprve vstupují. Z pohledu kandidáta je pozice nejlepší za poslední roky. Pokud zaměstnavatel nemá silný brand nebo nedělá opravdu zajímavý produkt/službu bude mít o kandidáty trochu nouzi.

Já osobně si na pohovory zvu i lidi z jiných oborů, ale pouhé tvrzení, že vás design hrozně baví vám moc dveří neotevře. Doporučuji tedy dotáhnout do konce alespoň jeden projekt. Kolem nás je spoustu špatně navržených služeb a produktů. Stále nic? Kontaktujte neziskovky a máte před sebou zajímavý projekt do portfolia.

Jaké podle tebe byly dva nejdůležitější (nebo nejpřínosnější) okamžiky ve tvé kariéře v UX oboru?

První uživatelské testování.

První pohovor z druhé strany.

Kdybys teď naopak v UX začínal a měl bys sis vytvořit plán na jeden rok, jak se v UX prosadit. Co bys za ten rok udělal?

Zamyslel bych se nad tím, co už umím, a v nějakém projektu vyzkoušel různé UX role. Pak si řekl jak to skloubit dohromady. Jsem dobrý copywriter – ok budu se specializovat na microcopy v aplikacích. Válím to s čísly – ok budu UX datový analytik. Já osobně vždy dávám přednost někomu kdo má krom UX ještě druhý background.

Zapojil bych se od Asociace UX a jejich Slacku. Začal networkovat na akcích. Oslovil zaměstnavatele, kteří mě zajímají i když nemají otevřené pozice. Vytvořil bych si case study na zajímavém projektu a popsal, proč výsledek vypadá, jak vypadá a co jsem se naučil…

Specializuješ se už v rámci UX na něco konkrétního nebo to plánuješ?

Ano, UX management. Dříve jsem dělal ve firmě, kde bylo 150 lidí. Dnes pracuji ve firmě, kde je téměř 400 tisíc lidí. Přirozeně jsem se tedy dostal do role, kdy neberu tak často do ruky tužku, ale organizuji práci nad více produkty a designéry spolupracujících skrze několik časových pásem. Nese to sebou zajímavý myšlenkový přesah, kdy se neptáte, jak udělat daný produkt či službu lepší pro zákazníky jednoho produktu, ale skrze celé produktové skupiny.

Jaké tři stručné rady bys dal začínajícím lidem v UX?

  1. Vytvořte si zajímavou case study, která dobře popisuje, co se povedlo, nepovedlo a jak jste konkrétně ovlivnili výsledek.
  2. Dostaňte svoji angličtinu do stavu, kdy budete schopni ukočírovat diskuzi a získat podporu pro vaši práci.
  3. Je skvělé mít hlavu plnou nápadů, ale nakonec je důležité co se vám skutečně povedlo dotáhnout do konce.

Pokud chceš, sem můžeš napsat něco o sobě, krátký medailonek:

Dobrý designér má u nás dveře vždy otevřené, tak se ozvi https://www.linkedin.com/in/janstawarczyk/

Zajímá vás něco dalšího?

Pokud byste se Honzy chtěli zeptat na něco dalšího, klidně nám své dotazy napište na e-mail info@unihunt.cz.
Stejně tak nám napište, pokud jste seniornější UXák a máte zájem ostatním tímto způsobem říct něco o svých zkušenostech ze svých začátků.

Další díly tohoto seriálu článků:

Program konference UX z praxe - případové studie