Jak začít v UX - 5. díl Drahomír Hájek

napsal Drahomír HájekSmartlook

23. 10. 2018

Kdy jsi se k UX dostal a za jakých okolností?

Byl jsem v internetové agentuře jako jediný grafik. Po čase jsem si nebyl jistý, jak vlastně uživatelé používají moje návrhy, jestli se v nich vyznají. V té době se u nás trochu obměnily pozice a já s radostí přijal i pozici UX pracanta. V té době to bylo zatím jenom na úrovni wireframů.

A celkově se mu tedy věnuješ už jak dlouho?

O UX jsem slyšel poprvé před čtyřmi lety, naplno se věnuji tři roky. No a stále toho vím tak 10 % :D

Hodně lidí se teď ptá, jak s UX začít. Že na otevřené pozice chtějí jen lidi se zkušenostmi. Zkus prosím popsat, jak jsi začínal ty. Jak si získal první zkušenosti a první práci?

Při tvorbě grafiky jsem pociťoval čím dál větší nedostatek informací k tomu, abych mohl web navrhnout tak, jak by měl být. Přešlo to až k tomu, že sem začal dělat drobné analýzy a získal tak i práci ve Smartlooku, což je nástroj přímo pro UX designéry. Všechno to bylo o stálé spolupráci s kamarády z oboru, věděli, co dělám a kam směřuji, tak si mě pak vybírali k těmto pracím.

Jaké podle tebe byly dva nejdůležitější (nebo nejpřínosnější) okamžiky ve tvé kariéře v UX oboru?

Opravdu důležitým milníkem bylo přijmutí do agentury Pecka design. Zde jsem dostal spoustu zkušeností z první ligy a uvědomil si co je opravdu důležité a na co se při UX zaměřovat a o čem to vlastně je. Druhá je podobného rázu a to získání práce u Smartlooku. Jak sem již říkal, je to nástroj pro UX designery, takže zde jdu s myšlenkami, prototypováním, výzkumem až na dřeň.

Kdybys teď naopak v UX začínal a měl bys sis vytvořit plán na jeden rok, jak se v UX prosadit. Co bys za ten rok udělal?

Nejlepší cesta by byla jít k někomu zkušenému a pomoct mu v práci. Měli bychom tak společné výsledky, případové studie, které by mě vytáhli rychle nahoru. Je totiž důležité vědět na co se zaměřit, jak udělat analýzu a díky výsledků vás klient bude poslouchat a respektovat.

Pokud bych neměl nikoho kolem, tak bych chodil na srazy komunity a nasával informace a snažil se získat tak nějakou příležitost.

Specializuješ se už v rámci UX na něco konkrétního nebo to plánuješ?

Momentálně jsem v práci, která se zaměřuje na spojení kvalitativního a kvantitativního výzkumu pro optimalizaci webu. Hodně zjišťuji, kdo a co hledá na webu, co všechno se opravuje, co lidé potřebují vědět. Poté se rozhodujeme jaké vychytávky by byli dobré vložit do Smartlooku. S tím pro mě v ruku v ruce přichází i starost o UI, které leží na mě.

Jaké tři stručné rady bys dal začínajícím lidem v UX?

Neříkejte o sobě, že jste UX designér, hodně se ptát a kriticky myslet.

Prostor pro tebe, pokud bys chtěl říct ještě něco dalšího:

Ještě jednu radu bych dodal. Určitě jděte do týmu dalších UX designérů, posun bude rychlejší a nebudete mít problém s kritickým myšlení, to je noční můra všech designérů.

Zajímá vás něco dalšího?

Pokud byste se Drahomíra chtěli zeptat na něco dalšího, klidně nám své dotazy napište na e-mail info@unihunt.cz.
Stejně tak nám napište, pokud jste seniornější UXák a máte zájem ostatním tímto způsobem říct něco o svých zkušenostech ze svých začátků.

Další díly tohoto seriálu článků:

Program konference UX z praxe - případové studie