Jak začít v UX - 6. díl Michal Damborský

napsal Michal Damborský

15. 11. 2018

Kdy jsi se k UX dostal a za jakých okolností?

Když pominu pionýrské bastlení webových stránek na střední škole, tak asi v roce 2001, kdy jsem začal pracovat jako programátor interních aplikací v jedné pojišťovně. Vyvíjeli jsem hodně interních aplikací, pro stovky uživatelů a protože jsme o UX neslyšeli, aplikace jsme i sami navrhovali. Po nějaké době mě začal frustrovat vývoj aplikací, které stojí spoustu práce vývojářů a analytiků, ale přes veškeré snahy je zadavatelé nechtěli používat. Někdy v roce 2012 jsem si řekl, že vyměním kariéru front-end vývojáře za kariéru UX designera a nastoupil do digitální agentury.

A celkově se mu tedy věnuješ už jak dlouho?

Weby navrhuju už 20 let, ale UX se seriózně věnuju 6 let.

Hodně lidí se teď ptá, jak s UX začít. Že na otevřené pozice chtějí jen lidi se zkušenostmi. Zkus prosím popsat, jak jsi začínal ty. Jak si získal první zkušenosti a první práci?

Já to měl asi v něčem jednodušší, protože jsem měl zkušenosti jako front-end vývojář a zároveň byl v denním kontaktu s klienty/zadavateli. Právě nespokojenost zadavatelů mě motivovala v tom, začít  navrhovat smysluplné aplikace, které budou uživatelé rádi používat. První UX práci jsem získal v digitální agentuře, kde jsem dostal velkou svobodu jak věci dělat, prostor pro to se zlepšovat a hlavně se hodně věcí naučil od kolegů. Po skoro 4 letech jsem měl na starost 8 členný UX tým a několik velkých realizovaných zakázek.

Jaké podle tebe byly dva nejdůležitější (nebo nejpřínosnější) okamžiky ve tvé kariéře v UX oboru?

Asi to byla změna v zaměření z vývojáře na UX designera pod agenturou a následně přechod na volnou nohu, kde jsem už 3 rok. Zásadní byl ale okamžik, kdy jsem si uvědomil, že chci začít navrhovat aplikace, které budou splňovat rostoucí očekávání uživatelů.

Kdybys teď naopak v UX začínal a měl bys sis vytvořit plán na jeden rok, jak se v UX prosadit. Co bys za ten rok udělal?

Myslím si, že dobrého UX designera dělají zkušenosti a dobré projekty. Nabrat praktické zkušenosti a možnost učit se od zkušenějších by bylo to hlavní na co bych se zaměřil. Porozhlédl bych se buď po dobře fungujících agenturách nebo produktových týmech a klidně nastoupil jako stážista nebo trainee.
Právě práce pro agenturu má svá specifika (tlak na čas a peníze), ale i výhody v podobě velkého počtu různorodých projektů. Často musíte s ohledem na rozpočet dost improvizovat, ale tím se učíte vytěžit maximum z nabízených UX metod a postupů.
Zásadní je i teoretická příprava a vzdělávání se, ať už v podobě knih/blogů nebo odborných přednášek. Kromě samostudia bych se propojil s UX komunitou a snažil se navštěvovat jejich akce.
Po roce bych chtěl mít v CV 1-2 úspěšné projekty, ke kterým bych si zpracoval případové studie.
Myslím, že po roce se asi nestanete hvězdou v oboru, ale dostanete jasnější obrázek o tom, co tato práce obnáší a na jakou část se chcete zaměřit.

Specializuješ se už v rámci UX na něco konkrétního nebo to plánuješ?

Většinu času se věnuji interakčnímu designu složitějších webových nebo mobilních aplikací. Zároveň mě ale baví výzkum, design workshopy nebo validace návrhu. Snažím se pokrýt většinu designového procesu, takže specializace je spíš v typech projektů, kterým se věnuji. Stále častěji se ale stává, že moje práce má přesah i do produktového a procesního managementu, což je někdy výzva :-)

Jaké tři stručné rady bys dal začínajícím lidem v UX?

  • Nebojte se začít, každý si tím prošel.
  • Vyzkoušejte z UX co nejvíc a pak si vyberte, jakým projektům nebo specializaci se chcete dál věnovat.
  • Neustále na sobě pracujte a vzdělávejte se.
  • Prostor pro tebe, pokud bys chtěl říct ještě něco dalšího:

UX design je pro mě srdcová záležitost a pokud si tento obor vyzkoušíte, určitě to budete mít stejně :-)

Zajímá vás něco dalšího?

Pokud byste se Michala chtěli zeptat na něco dalšího, klidně nám své dotazy napište na e-mail info@unihunt.cz.
Stejně tak nám napište, pokud jste seniornější UXák a máte zájem ostatním tímto způsobem říct něco o svých zkušenostech ze svých začátků.

Další díly tohoto seriálu článků:

Program konference UX z praxe - případové studie