Jak začít v UX - 7. díl Jan Tomáš

napsal Jan TomášCIRCUS DESIGN

21. 11. 2018

Kdy jsi se k UX dostal a za jakých okolností?

K UX jsem se dostal tak, že jsem chodil na vysokou školu. Na ČVUT jsem poprvé dělal prototyp, viděl testovací laboratoř, potkal Kubu France a byl na UX Monday.

Nebyl jsem otrávený z toho jaké aplikace a weby vznikají, ale nadšený z toho, jaké by mohly vznikat. Proto jsem se začal věnovat UX.

A celkově se mu tedy věnuješ už jak dlouho?

Asi 8 let.

Hodně lidí se teď ptá, jak s UX začít. Že na otevřené pozice chtějí jen lidi se zkušenostmi. Zkus prosím popsat, jak jsi začínal ty. Jak si získal první zkušenosti a první práci?

Už při studiu jsem se kromě školních projektů snažil získat zkušenosti z praxe. Ve firmě, kde jsem vypomáhal s tvorbou webů a programováním jsem se snažill aplikovat nabyté znalosti na jejich projekty. Začal jsem s prototypováním, vyzkoušel rozhovory i testování s uživateli.

První práci po škole jsem pak získal, když jsem šel na pohovor na místo Javascript vývojáře a tam jim řekl, že to dělat nechci. Nebyl to záměr, ale poslala mě tam personální agentura.V té době ještě firmy neinzerovali UX pozice a já měl víc štěstí než rozumu. Chvíli jsme si povídali o UX a druhý den jsem dostal nabídku na práci.

Jaké podle tebe byly dva nejdůležitější (nebo nejpřínosnější) okamžiky ve tvé kariéře v UX oboru?

Když jsem nastoupil do první pořádné firmy, která byla velká a měla velký UX tým. Tam jsem se naučil jak jako uxák fungovat v rámci firmy a vývojého procesu. Jedna věc jsou metody a postupy, ale UX není práce jednoho člověka někde v koutě. Je to hlavně komunikace a spolupráce.

Největší zvrat pak bylo založení vlastní ux agentury CIRCUS DESIGN. S Alešem Rubášem jsme skloubili naše zkušenosti v oboru a díky tomu teď dokážeme nabízet kompletní UX péči projetům různých velikostí I zaměření.

Kdybys teď naopak v UX začínal a měl bys sis vytvořit plán na jeden rok, jak se v UX prosadit. Co bys za ten rok udělal?

Radil bych nasávat. Zkusit všechno, co komunita UX u nás nabízí a nasávat informace. Lidi okolo UX jsou u nás velmi otevření a rádi pomůžou, nasměrují. Ideální si mezi nimi najít nějakého oblíbence a zeptat se, jestli nechce s něčím pomoct.

Pro studenty platí to stejné. Najít si ty správné lidi na své univerzitě a těch se držet. Škola má na rozdíl od praxe větší prostor na předání teoretických základů, osvojení různých výzkumných metod a provádění experimentů.

Specializuješ se už v rámci UX na něco konkrétního nebo to plánuješ?

Mou specialitou jsou interaktivní prototypy a jejich testování. Moje protypy vypadají reálně, aby se při testování uživatel cítil jako v hotové aplikaci. Navrhuju především komplexní aplikace a systémy, abych ověřil jejich životaschopnost.

V mém rozvoji se zaměřuji kromě UX na přesahy mimo UX, protože v mé roli mám často vliv nejen na fungování aplikací, ale i na fungování celého businessu mých klientů.

Jaké tři stručné rady bys dal začínajícím lidem v UX?

  1. Neučte se jen z knížek, zkoušejte si všechno v praxi
  2. Nebuďte na to sami, učte se od ostatních
  3. Nezačínejte tím, že se budete profilovat. Nasávejte všechno a časem si vyberte, co vám bude nejvíc sedět. Získáte tím kontext i mimo vaši budoucí specializaci, který je potřeba, abyste mohli fungovat v rámci firem a týmů.

Zajímá vás něco dalšího?

Pokud byste se Honzy chtěli zeptat na něco dalšího, klidně nám své dotazy napište na e-mail info@unihunt.cz.
Stejně tak nám napište, pokud jste seniornější UXák a máte zájem ostatním tímto způsobem říct něco o svých zkušenostech ze svých začátků.

Další díly tohoto seriálu článků:

Program konference UX z praxe - případové studie